Національна федерація бодібілдингу України

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

Історія бодібілдингу

На рубежі XIX і XX століть у Європі починає розвиватися специфічний вид занять із обтяженнями атлетичного спрямування, який отримав назву «Бодібілдінг». Засновником бодібілдингу вважають Фредеріка Мюллера, котрий виступав під сценічним псевдонімом Євген Сандов. Він зробив блискучу кар’єру циркового артиста та став популярним атлетом свого часу. Ним було розроблено програму вправ із гантелями та гумовими амортизаторами, яку він узагальнено передав у підручнику «Побудова тіла», виданому в Лондоні. Перекладач передав дослівний зміст назви книги Є. Сандова, внаслідок чого виникло нове англійське слово «бодібілдинг» (англ. боді – тіло, білдинг – будувати).

З 1901 року в таких країнах, як Канада, Англія, Франція, Бельгія, Німеччина проводяться міжнародні конкурси з бодібілдингу.

Історія Міжнародної федерації бодібілдингу та фітнесу (IFBB)

Найбільший розвиток бодібілдинг отримав в Америці завдяки активній діяльності Джозефа Едвіна Вейдера (Joe Weider 29.11.1919-23.03.2013). У віці сімнадцяти років Джо видав перший номер журналу Your Physique, в якому розповів про методи своїх тренувань і правильне нарощування м’язової маси. Згодом журнал був перейменований на “Muscle Builder”, а потім – на “Muscle & Fitness”. У повоєнні роки Джо разом зі своїм братом Беном Вейдером активно займався пропагандою бодібілдингу. Згодом Джо тренував таких відомих культуристів, як: Арнольд Шварценеггер, Франко Коломбо, Френк Зейн, Луї Ферріньо, Ларрі Скотт та Лі Хейні.

У 1946 році в Монреалі братами Джо (засновник) та Беном (співзасновник) Вейдерами було засновано Міжнародну Федерацію Бодібілдерів (International Federaion of BodyBuilders IFBB)

1965 року Джо Уайдер організував конкурс «Містер Олімпія» – змагання серед професіоналів. Переможці цих змагань нагороджувалися статуеткою із зображенням видатного атлета початку XX століття Євгена Сандова. Першим титул “Містер Олімпія” завоював американський спортсмен Лері Скотт. Вісім разів володарями цього почесного призу ставали Лі Хейні (1984-1991) та Ронні Коллеман (1998-2005), семиразовими володарями титулу є Арнольд Шварценеггер (1970-1975, 1980) і Філ Хіт 2011-2017). Після того, як культуризм набув популярності серед жінок, Джо організував конкурс «Міс Олімпія» (англ. «Ms. Olympia»). Перші змагання було проведено у 1980 році. Восьмиразовою переможницею конкурсу «Міс Олімпія» стала американська спортсменка Лінда Мюррей (1990–1995, 2002-2003), шестиразвою – Коріна Еверсон (1984–1989).

З 2006 року президентом Міжнародної федерації бодібілдингу IFBB є Рафаель Сантоха (Іспанія).

IFBB є членом Міжнародної асоціації Світових ігор (IWGA). З 2001 по 2009 рік спортсмени ФББУ брали участь у Всесвітніх іграх. Першим учасником від України був Олег Протас (м. Одеса).
На Всесвітніх іграх 2005 року Ірина Петренко (м.Суми) принесла Україні золоту медаль у категорії “жіночий бодібілдинг до 52 кг.”
На Всесвітніх іграх 2009 року золото виборола у фітнесі Алевтина Титаренко (м. Миколаїв). Срібним призером ігор-2009 став В’ячеслав Макогон (м. Луганськ) у легкій вазі (до 70 кг) чоловічого бодібілдингу. Одеситка Наталія Дичковська стала бронзовим призером Всесвітніх ігор у жіночому бодібілдингу.

На запрошення Міжнародної федерації бодібілдингу та фітнесу (IFBB) спортсменки ФББУ: Ольга Бондар (м.Донецьк) та Оксана Оробець (м.Черкаси) представляли фітнес, як вид спорту, на Південноамериканських пляжних Іграх перед Міжнародним Олімпійським Комітетом для включення до програми Олімпіади у грудні 2009 року.

Бодібілдинг під егідою IFBB був представлений на Перших Європейських Іграх у Баку (Азербайджан) у 2015 році, де збірна України виборола друге командне місце. В активі спортсменів ФББУ в Баку три медалі: Федір Хашалов (Івано-Франківськ) “золото” (категорія “чоловічий фітнес”), “бронза” (категорія “класичний бодібілдинг до 175 см”) та Назар Хархун (м.Київ) “срібло” (категорія “чоловічий” фітнес”). Фіналісткою змагань (5 місце) стала Оксана Оробець (м.Черкаси) у категорії «жіночий фітнес».

Про IFBB сьогодні
Членами IFBB станом на лютий 2019 року є національні федерації зі 199 країн світу. Штаб-квартира IFBB знаходиться у Мадриді, Іспанія.

IFBB є членом Всесвітньої Асоціації міжнародних спортивних федерацій (GAISF), Міжнародної асоціації Всесвітніх ігор (IWGA), ЮНЕСКО, Міжнародної ради зі спортивної науки та фізичного виховання (ICSSPE). IFBB визнана єдиною Міжнародною спортивною федерацією з бодібілдингу та фітнесу, яка повністю відповідає Кодексу WADA.

EBFF – Європейська федерація бодібілдингу та фітнесу

Перший чемпіонат Європи серед чоловіків відбувся у 1968 році в м.Ессен (Німеччина), де тільки були представлені категорії до 168 см, до 175см та понад 175см. У 1969 році в категорії до 175см чемпіоном Європи стає Арнольд Шварценеггер (Австрія). З 1977 року на чемпіонаті Європи в Німес (Франція) з’являються вагові поділки за категоріями: до 75 кг, до 90 кг і понад 90 кг. Популярність виду спорту зростає і наступного року м. Брюгге (Бельгія) ще додається категорія до 80 кг. На 20-му чемпіонаті Європи в 1988 році м. Лісабон (Португалія) додається п’ята категорія до 65 кг. Саме у цій категорії на чемпіонаті Європи у 1991р. у Грац (Австрія) була завойована перша медаль України – “золото” виборов Сергій Отрох (м.Київ, УРСР). З чемпіонату Європи у Тюмені (Росія) введено ще категорію до 75 кг. Таким чином з 1994 по 2002 рр. у чоловічому бодібілдингу існували категорії: до 65 кг, до 70 кг, до 75 кг, до 80 кг, до 90 кг і понад 90 кг.

Перший чемпіонат Європи серед жінок з бодібілдингу був проведений в 1981 році в Лондоні (Англія), де було лише дві категорії жіночого бодібілдингу: до 52 кг і понад 52 кг. У 1986 році на чемпіонаті Європи у Варшаві (Польща) введено у програму змагань категорію до 57 кг. З 2007 року жіночий бодібілдинг почав поділятися на дві категорії: до 55 кг та понад 55 кг. 2013 – останній рік існування жіночого бодібілдингу як змагального виду спорту.

З 1996 з’являється нова номінація – жіночий фітнес.

Створення EBFF

Рішення про створення Європейської федерації бодібілдингу та фітнесу (EBFF) було ухвалено у місті Києві на Чемпіонаті Європи у травні 2001 року.

На наступний рік, на першому Конгресі було засновано Європейську федерацію бодібілдингу та фітнесу. Президентом EBFF було обрано Рафаеля Сантоха (Іспанія). Андрій Долгокір та Ігор Делієв увійшли до складу першого Виконкому Європейської федерації бодібілдингу та фітнесу, очоливши комітет з бодібілдингу (чоловічого) та дисциплінарний комітет відповідно. Керівний склад EBFF був переобраний у 2006 році на Конгресі в Братиславі (Словаччина) на другий термін.

На цьому ж Конгресі головою комітету з бодібілдингу був обраний Андрій Долгокір (Запоріжжя) та членом комітету з фітнесу – Тетяна Долгокір (Запоріжжя).

У 2010 році на Конгресі в Маастріхті (Голландія) президента EBFF Рафаеля Сантоху було переобрано на третій термін. На цьому ж Конгресі Ігор Анатолійович Делієв (Київ) стає виконавчим помічником Президента, а Ірина Ігорівна Делієва (Київ) – членом комітету з фітнесу.

У 2014 році на Конгресі в Санта-Сусанні (Іспанія) також був обраний на четвертий термін до 2018 року Рафаель Сантоха (Іспанія), а Ігор Анатолійович Делієв (Київ) – виконавчий помічник Президента на строк до 2018 року.

Історія українського бодібілдингу

У 1964 р. у структурі Федерації важкої атлетики СРСР створюється комісія атлетичної гімнастики, мета якої – пропаганда та популяризація атлетизму як однієї з форм загальнофізичної підготовки молоді. У країні почали створюватись численні атлетичні клуби та секції, проводитись перші змагання. У засобах масової інформації поступово почали формуватися негативні стереотипи, «атлетичну гімнастику» називали «явою буржуазної культури та пропаганди чужого способу життя», і на початку 1970-х років рішенням Держкомспорту СРСР її розвиток було тимчасово заборонено.

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

Першу секцію в Україні відкрив олімпійський чемпіон з важкої атлетики Леонід Іванович Жаботинський у Запоріжжі. Це сталося 1 вересня 1969 року у важкоатлетичному манежі «Спартак», де з першого дня почали займатися майбутні чемпіони України Андрій Долгокір та Сергій Шапошніков. Секція діяла до жовтня 1972 року.

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ


Андрій Долгокір

Перший окремий клуб було відкрито у Запоріжжі 1 жовтня 1972 року. Клуб назвали «Богатир». Його засновниками та першими тренерами стали Валерій Пономаренко та Андрій Долгокір. Клуб функціонує і зараз.

Перший виїзд українських атлетів за межі УРСР на змагання відбувся у грудні 1971 року – до Таллінна на Всесоюзний турнір.
Переможцями турніру стала команда Запоріжжя у складі Сергія Шапошнікова, Андрія Долгокіра, Олександра Горшкова, Юрія Лупенка, Володимира Пріткова, Олександра Холомйова. Від України брали участь спортсмени з Києва Борис Фракштейтер (Левченко) та Володимир Сога.
Перший чемпіонат України з бодібілдингу (а тоді Всеукраїнський конкурс з атлетичної гімнастики та багатоборства ГТО (готовий до праці та оборони) відбувся у травні 1972 року у місті Бердянську Запорізької області. Його організаторами стали Лев Захарович Местечкін, начальник Бердянського пароплавства Олег Риндін, працівник спортивного товариства «Зеніт» Валерій Пономаренко, студент ДМЕТІ Андрій Долгокір, суддя міжнародної категорії з важкої атлетики Володимир Конкін. метрів.
У низькій ростовій категорії перемогу здобув Валерій Пономаренко (м. Запоріжжя), у високій категорії – понад 182 см – Андрій Долгокір (Запоріжжя).

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

1972 рік, м. Бердянськ. Лев Захарович Местечкін нагороджує переможця у високій ростовій категорії Андрія Долгокіра. Перший Республіканський конкурс огляд з атлетичної гімнастики та багатоборства ГТО

Федерація бодібілдингу та фітнесу України ФББУ заснована у 1972 році і мала назву Комісія з атлетичної гімнастики при Федерації важкої атлетики України.

12 листопада 1972 року у Запоріжжі відбулися перші показові виступи найсильніших атлетів СРСР у рамках змагань на приз Олімпійського чемпіона Леоніда Жаботинського. У них взяли участь (на фото послідовно) Андрій Долгокір (Запоріжжя), Володимир Дубінін (Ленінград), Аннус Олев (Таллін), Сергій Шапошников (Запоріжжя), Анатолій Гіренко (Харків), Юло Кургпилд (Таллін), Борис Левченко (Київ) , Валерій Приходько (Харків), Анатолій Коротун (Харків)

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

11 серпня 1987 року у місті Кубинка Московської області відбулася Всесоюзна конференція з атлетизму. На конференції Президентом Федерації атлетизму СРСР обрали олімпійського чемпіона з важкої атлетики Юрія Петровича Власова. За рік на посаді керівника федерації Власова змінив Василь Степанович Чайковський. Потім до розпаду СРСР федерацією керував Володимир Іванович Дубінін (Ленінград). Андрій Долгокір увійшов до складу виконкому Федерації атлетизму СРСР та очолив суддівський комітет.

Андрій Долгокір увійшов до історії як суддя, якому останньому в історії СРСР було надано звання судді Всесоюзної категорії. Сталося це 15 грудня 1991 року.

У 1988 р. відбувся І чемпіонат СРСР з атлетизму, на якому командну перемогу здобула збірна команда України. Цього ж року збірна команда СРСР брала участь у чемпіонаті світу в Австрії.

Новим етапом у розвитку бодібілдингу стає 1990 рік. Від Федерації атлетизму відокремилися спортсмени, які займаються силовим триборством. У результаті з’явилися дві нові федерації – Федерація бодібілдингу України (ФББУ) та Федерація пауерліфтингу України (ФПУ). Ці види спорту стали дуже популярними серед молоді.

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

Чемпіонат СРСР з атлетизму 1991 року, м. Мінськ

23 жовтня 1992 року у Києві відбулася перша Всеукраїнська конференція з бодібілдингу (тоді ще культуризму). Першим президентом федерації був одноголосно обраний Андрій Долгокір (Запоріжжя). Він переобирався на цю посаду у 1996, 2000, 2004 роках. Андрій Долгокір керував Федерацією бодібілдингу України шістнадцять років.

ІСТОРІЯ ФЕДЕРАЦІЇ

 

14 листопада 1992 року в австрійському Граці, під час проведення 46-го Чемпіонату світу з бодібілдингу на Всесвітньому конгресі IFBB, українська федерація була прийнята до лав IFBB. Відповідні документи у президента української федерації Андрія Долгокіра ухвалив президент IFBB Бен Вейдер.

Першим в Україні суддею міжнародної категорії з бодібілдингу став Андрій Долгокір. Дата надання категорії – 16 червня 1995 року.

З 1997 року Федерація бодібілдингу України розпочала випуск свого журналу «Фітнес Ревю», засновниками якого стали Андрій Долгокір, Ігор Делієв, Олег Матієвський та Євген Масленін.

У 2004 році федерація набула статусу Національної, який був присвоєний їй згідно з наказом Держкомспорту України №2531 від 10.08.2004 р.

У 2008 році на Звітно-виборчій Конференції у Києві Президентом федерації бодібілдингу України одноголосно було обрано Ігоря Анатолійовича Делієва (м.Київ), який обіймав до цього посаду першого віце-президента ФББУ.

Андрій Іванович Довгокір стає почесним Президентом ФББУ.

2010 рік – початок роботи офіційного сайту Федерації (fbbu.com.ua)

5 жовтня 2010 року відбулося засідання колегії Міністерства у справах сім’ї, молоді та спорту України, на якому було ухвалено рішення продовжити статус “національної” федерації бодібілдингу України (ФББУ/IFBB) до жовтня 2012 року.

У 2012 році Ігоря Делієва на конференції ФББУ у Харкові було переобрано на другий термін.

19 лютого 2013 року наказом №476 Федерація бодібілдингу України набула статусу «Національної», термін закінчення – безстроковий (http://dsmsu.gov.ua/index/ua/material/16059)

Федерація бодібілдингу України (ФББУ/IFBB) єдина серед усіх версій та федерацій бодібілдингу, яка має право представляти Україну на Міжнародній арені, проводити чемпіонати та кубки України, присвоювати спортивні звання та співпрацювати з Міністерством молоді та спорту України!

Довідка

Сергій Отрох (м.Київ) категорія до 65 кг – перший український чемпіон світу та Європи з бодібілдингу у м.Шанхай, (Китай, 1994) та перший в Україні володар карти професіонала IFBB.

Валентина Чепіга (м.Харків) – перша про-спортсменка з України у категорії жіночий бодібілдинг серед професіоналів. Єдина українська спортсменка, яка стала «Міс Олімпія» (вищий професійний титул в IFBB) у 2000 році.

Олег Жур (м. Одеса) – перший спортсмен з України, який виступає в ранзі професіонала на сцені турніру «Містер Олімпія».

Алла Семенова (м.Керч, АР Крим) – перша українська спортсменка, яка одноголосно здобула перемогу на турнірі серед професіоналів «Vancouver PRO 2015» Ванкувер, (Канада) і кваліфікувалася на «Олімпію» у Лас-Вегас, де представляла Україну в категорії -бікіні.

Алевтина Титаренко (м.Миколаїв) – перша в Україні володарка про-карти у категорії фітнес. У 2015 році на запрошення Арнольда Шварценеггера Алевтіна виступала серед професіоналів на турнірі «Арнольд Класік» у Мадриді (Іспанія).

За свою історію Національна федерація бодібілдингу України організувала та провела

Два чемпіонати Європи серед жінок з фітнесу та бодібілдингу: 2001 рік – м.Київ, 2005 рік – м.Ялта.

2006 рік – Абсолютний чемпіонат Європи «Біола Pro-International» (м.Київ) з ​​бодібілдингу серед чоловіків та з фітнесу серед жінок, був визнаний Міжнародною федерацією найкращим спортивним шоу IFBB;

2007 рік – Європейські ігри (м.Київ) з ​​бодібілдингу чоловіків та фітнесу серед чоловіків та жінок;

2010 рік – Чемпіонат Європи (м.Донецьк), з бодібілдингу фітнесу, бодіфітнесу та класичного бодібілдингу серед юніорів та майстрів;

2013 рік – Чемпіонат світу (м.Київ) з ​​жіночого фітнесу, бодіфітнесу, бодібілдингу, фізик, фітнес-бікіні, чоловічого фітнесу та фізик, а також атлетик фітнес, де збірна України виборола перше командне місце серед 40 команд. Це був останній чемпіонат світу, в якому була номінація жіночого бодібілдингу * (жіночий бодібілдинг був прийнятий IFBB на Конгресі в 1982 р. у м.Брюге, Бельгія і проіснував до 2013 року включно і був скасований на Конгресі 07.11.2013 у Марокко, Марракеш).

2013 та 2014 роки World Ladies Cup – міжнародний жіночий турнір з фітнесу та фітнес бікіні у Києві.

2018 рік – Міжнародний турнір IFBB “Diamond Cup Kyiv” відбувся у Києві.

ВІТАЄМО ВАС НА САЙТІ ФББУ!